سنگ مرمریت طوسی

سنگ مرمریت طوسی

امروزه معماران در ساخت بسیاری از خانه‌ها، چه در داخل سازه چه در خارج آن، از سنگ‌ها برای زیباسازی نما استفاده می‌کنند. قصد داریم در این نوشتار در مورد سنگ مرمریت طوسی اطلاعاتی را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم تا در صورت نیاز بتوانید به‌خوبی این سنگ‌ها را بشناسید و در زمینه نحوه استفاده و کاربردهای این سنگ‌ها به آگاهی لازم برسید. 
اطلاعاتی که در ادامه این مطلب شرح می‌دهیم به شما کمک می‌کنند تا با سنگ مرمریت آشنا شوید. همچنین مطالبی درباره انواع و اقسام سنگ‌های مرمریت طوسی، قیمت سنگ مرمریت طوسی، معادن سنگ مرمریت طوسی در ایران، مشخصات سنگ مرمریت طوسی، قیمت سنگ مرمریت طوسی و ... بیان خواهد شد. سنگ مرمریت ( یا Marble) نوعی سنگ کربناتی دگرگون‌شده است. به بیان دقیق‌تر، مرمریت یک سنگ متامورفیک (Metamorphic) بوده که از تبلور مجدد مواد معدنی کربنات (Carbonate)، غالباً کلسیت (Calcite) یا دولومیت (Dolomite) به دست می‌آید. در طی زمان، هنگامی‌که سنگ‌آهک با فشار و گرما، ساختار و بافت‌های آن دگرگون می‌شود؛ سپس دوباره سنگ‌آهک تبلور می‌یابد و به‌موجب این فرایند، سنگ مرمریت به وجود می‌آید. سنگ مرمریت طوسی دارای ویژگی‌هایی است که بخشی از آن‌‌ها مربوط به مشخصات و خصوصیات ظاهری سنگ مرمریت است. یکی از این ویژگی‌های ظاهری بارز سنگ مرمریت وجود داشتن زنجیره‌هایی نوسانی، همانند نوار قلب در آن است که استیلولیت نام دارند. استیلولیت‌ها سطح‌های نامرتب و بی‌نظمی هستند که درون سنگ‌های رسوبی و براثر فرایند انحلال فشاری رسوبات تشکیل می‌شوند. 
استیلولیت‌ها در اکثر موارد، در سنگ‌های دولومیتی و آهکی قابل‌رؤیت هستند و امکان دارد که همدیگر را قطع کنند. همان‌گونه که در مطالب پیشین هم اشاره کردیم، یکی از دیگر مشخصات سنگ مرمریت خاکستری یا طوسی این است که معمولاً توسط مواد کربن دار به وجود می‌آید.

 

کاربرد سنگ مرمریت طوسی 

سنگ مرمریت طوسی کاربردهای بسیاری در ساخت بناها و ساختمان‌ها دارد. ازجمله این کاربردها می‌توان به استفادۀ فراوان و وافر از آن سنگ در محیط‌ها و فضاهای داخلی سازه اشاره کرد. به‌عنوان‌مثال از آن درجاهایی مثل کف اتاق، پله‌ها و راه‌پله‌ها و درب‌های ورودی استفاده زیادی می‌شود. علت به کاربردن این سنگ در ساختمان‌ها این است که مزایا و ویژگی‌‌های مثبتی با استفاده از این سنگ نصیب افراد می‌شود. همچنین به‌طورمعمول در طراحی محیط‌های داخلی از سنگ‌های طوسی با رنگ روشن‌تر بهره می‌برند.
یکی از مزیت‌های سنگ‌های مرمریت طوسی این است که می‌توان طرح و نقش‌های متعدد و متنوعی را روی آن‌‌ها پیاده و اجرا کرد. همچنین عملکرد و کارایی این سنگ مرمریت را می‌توان به کمک مواد و فناوری‌هایی بهبود داد که بر اساس آن طول عمر و زیبایی سنگ مرمریت افزایش یابد.

در چه جاهایی بهتر است سنگ مرمریت طوسی را به کار نبریم؟  و معایب آن؟ 
برای پاسخ به سؤالات فوق باید این‌گونه بگوییم که بهتر است سنگ مرمریت طوسی را در محیط‌ها و نماهای خارجی ساختمان، به‌ویژه در مناطقی که میزان بارندگی بسیار زیاد است، به کار نبریم. دلیل این توصیه هم این حقیقت است که بعضی از سنگ‌های مرمریت خاصیت و ماهیت آهکی دارند و به همین علت آب زیادی را جذب می‌کنند. البته در این‌گونه موارد هم راه‌حلی برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی وجود دارد که آن‌هم استفاده از سطوح ضخیم‌تر سنگ مرمریت و یا استفاده از مواد نانو است.
همین‌طور پیشنهاد می‌شود که از سنگ مرمریت در اماکنی که تحت تأثیر انبساط و انقباض زیادی قرار می‌گیرند استفاده نشود؛ چراکه در صورت استفاده، ممکن است سنگ مرمریت دچار خوردگی شود. همچنین بهتر است که از این سنگ‌ها درجاهایی مثل آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام استفاده نشود، زیرا اگر آن‌ها را در این‌چنین مکان‌هایی به کار ببریم، در معرض جذب آب بالا و مواد شوینده که ممکن است به سنگ آسیب وارد کنند قرار می‌گیرند. 
یکی از اشکالات دیگری که نسبت به استفاده از سنگ‌های به رنگ طوسی در طراحی داخلی وارد می‌شود این است که امکان دارد گاهی اوقات رنگ طوسی احساس رخوت و سکون، به‌واسطۀ حالت خنثی محیط اطراف را در افراد به وجود می‌آورد. به همین علت باید در طراحی و دیزاین با بهره‌گیری از رنگ‌های دیگر و تکنیک‌های طراحی این مورد را هم کنترل کنید.

 

 

انواع سنگ مرمریت طوسی 

در کشور ایران، معادن زیادی برای سنگ مرمریت، به‌ویژه سنگ مرمریت طوسی، وجود دارد که تعدادی از آن‌ها تاکنون شناسایی‌شده و ممکن است برخی هم هنوز شناسایی نشده باشند. از میان معادنی که شناخته‌شده‌اند، همۀ آن‌ها مورد بهره‌برداری قرار نگرفته‌اند، بلکه بعضی از آن‌ها هنوز دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند. این معادن شامل رنگ‌های مختلف سنگ مرمریت، به‌خصوص سنگ مرمر طوسی هستند. با توجه به این نکته که ایران کشوری پهناور و گسترده است و اقلیم‌های متفاوت و متنوعی دارد و از منابع طبیعی سرشاری مانند معادن برخوردار است، پس انواع و اقسام زیادی سنگ در آن وجود دارند. البته ما در اینجا تعدادی از انواع سنگ مرمریت مانند سنگ مرمریت طوسی آباده، سنگ مرمریت طوسی لاشتر، سنگ مرمریت طوسی دهبید، سنگ مرمریت طوسی کاشان، سنگ مرمریت طوسی ارسنجان، سنگ مرمریت طوسی نیریز را بررسی می‌کنیم. در ادامۀ این مقاله دربارۀ انواع سنگ‌های مطرح‌شده توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

 

سنگ مرمریت طوسی آباده 

سنگ مرمریت طوسی آباده به‌طور مطلوبی قابل صیقل و جلا دادن است. پس این سنگ به دلیل صیقل پذیری زیادی که دارد راحت‌تر برش می‌خورد و به‌تبع آن هزینه‌های تولید و نیروی کار کاهش می‌یابد. درنتیجه، این سنگ مرمریت با توجه به نظر طراح و معمار می‌تواند در بخش‌های مختلفی از ساختمان و بنا به کار برود. 

 

سنگ مرمریت طوسی لاشتر 

معادن استخراج این مرمریت در استان اصفهان قرارگرفته است. سنگ مرمریت طوسی لاشتر رنگی مایل به طوسی و با خط‌های سفید دارد. این سنگ در سطح جهانی و بین‌المللی نیز با نام Piatra Grey شناخته می‌شود و از شهرت و مقبولیت زیادی برخوردار است. مرمریت لاشتر مقاومت بسیار زیادی در برابر ساییده شدن و ضربه دارد. همین‌طور این سنگ طوسی از تراکم زیادی بهره‌مند است و طرح‌های متنوعی را می‌توان روی آن اجرا کرد. 
سنگ مرمریت لاشتر جذب آب نسبتاً پایینی هم دارد، لذا در بخش‌های مختلف ساختمان، اعم از فضاهای خارجی و فضاهای داخلی، قابل‌استفاده است. یکی دیگر از موارد کاربرد آن نیز در کف حیاط‌ها، پارکینگ‌های وسایل نقلیه و منازل بوده و همچنین در طراحی‌های داخلی نیز قابل‌مصرف است.

 

سنگ مرمریت طوسی دهبید 

دهبید منطقه‌ای در استان فارس و بافاصله‌ای 200 کیلومتری از شیراز واقع‌شده است و آب‌وهوایی سرد و خشک دارد. سنگ مرمریت طوسی دهبید همان‌گونه که از نامش پیداست از معادن حومه منطقه دهبید استخراج می‌شود. این سنگ به دلیل زیبایی ظاهری و ویژگی‌هایی مهم مثل ساب پذیری مناسب و تخلخل اندک در بازارهای در سطح جهانی نیز محبوبیت زیادی دارد. 
این مرمریت به دلیل جذابیت ظاهری زیادی که دارد به‌طور گسترده‌ای در طراحی نماهای داخلی ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. لیکن در نماهای خارجی کمتر به کار می‌رود. سنگ مرمریت طوسی دهبید مقاومت فشاری بالایی نیز دارد. همچنین این سنگ به دلیل خواصی که از آن‌ها بهره‌مند است برای استفاده در محیط‌های کم‌نور کارایی مناسبی دارد. قیمت این سنگ معمولاً بالا است و در ردۀ گران‌ترین سنگ‌های بازار محسوب می‌شود و به همین علت بیشتر در سازه‌های لوکس به کار گرفته می‌شود. 

 

سنگ مرمریت طوسی کاشان 

همان‌گونه که از نام آن پیداست این سنگ مرمریت نیز از معادن واقع در استان اصفهان و شهر کاشان استخراج می‌شود. سنگ مرمریت طوسی کاشان معمولاً در طراحی داخلی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و برخی از موارد استفادۀ آن عبارت‌اند از کف پارکینگ وسایل نقلیه، کف واحدهای مسکونی، کف پله، دیوارهای داخلی ساختمان و دیوارهای راه‌پله. همچنین سنگ مرمریت طوسی کاشان قیمت مناسبی داشته و از مصارف بسیاری برخوردار است. این سنگ به دلیل شکل ظاهری‌اش به نام مرمریت کویر کاشان نیز شناخته می‌شود.

 

سنگ مرمریت طوسی ارسنجان 

سنگ مرمریت طوسی دیده‌شده در منطقه ارسنجان واقع در استان فارس طرح و نقش‌هایی مانند پر پرندگان در شکل ظاهری خود دارد که یکی از مشخصه‌های بارز آن است. همین‌طور به دلیل وجود شکل پرها، به این مرمریت، سنگ پرطاووسی نیز گفته می‌شود. سنگ مرمریت ارسنجان هم در طراحی محیط‌های داخلی و هم در فضاهای خارجی به کار می‌رود. 
این سنگ به‌وفور در کف و سنگفرش داخل و خارج ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. این مرمریت به دلیل قیمت پایین و مناسب و ظاهر زیبا در زمرۀ سنگ‌های پرفروش بازار قرارگرفته است. سنگ مرمریت پرطاووسی به خاطر وجود کربنات کلسیم، میزان جذب آب متوسطی را دارد. همچنین در برابر فشار سرما و گرما توانمند بوده و مقاومت سایشی بالایی از خود نشان داده است. 
سنگ مرمریت ارسنجان در مقابل تابش مستقیم نور خورشید نیز مقاومت خوبی دارد و به همین علت در نماهای خارجی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. همین‌طور این سنگ استحکام بالایی داشته و از تخلخل اندکی برخوردار است. سنگ ارسنجان میزان ساب پذیری مطلوبی هم دارد.

 

سنگ مرمریت طوسی نیریز 

اکثر معادن سنگ نیریز در استان فارس و بافاصلۀ 230 کیلومتری از شیراز واقع‌شده‌اند. این سنگ که سنگی آهکی است، خطوط جذابی دارد که به همین علت از زیبایی خاصی برخوردار است و شکل و طرحی جالب دارد. همچنین ممکن است برخی از مرمریت‌های نیریز شباهت‌‌هایی ظاهری با مرمریت‌های دهبید داشته باشند. این سنگ مرمریت نیز در طراحی‌های داخلی مانند کف پله، کف لابی و دیوارهای آن و سرویس بهداشتی به کار می‌رود. از این سنگ معمولاً نمی‌توان در نماهای خارجی استفاده کرد؛ چراکه در اثر تابش نور مستقیم خورشید ممکن است رنگ‌دانه‌های آن از بین بروند.

 

خرید سنگ مرمریت طوسی 

با عنایت به این نکته که سنگ‌های مرمریت طوسی کاربردها و مزایای ویژه و فراوانی دارند، خرید برخی از انواع این سنگ‌ها بین مشتریان رایج و جاافتاده است. البته خرید و استفاده از این سنگ‌ها بین مصرف‌کنندگان خارجی، به‌خصوص اروپایی‌ها، نسبت به ایرانی‌ها طرفداران بیشتری دارد، زیرا رنگ آن در اروپا پرطرفدارتر است. مانند هر محصول دیگری، برای خرید سنگ مرمریت طوسی نیز باید قیمت آن و بودجه موردنظر خودمان را در نظر بگیریم، زیرا این سنگ‌ها طیف وسیعی از قیمت را دارند. در ادامه دربارۀ عوامل مؤثر بر قیمت مرمریت طوسی نیز صحبت خواهیم کرد. 
یکی از موارد و نکات مهم دیگری که در هنگام خرید سنگ مرمریت باید در نظر بگیریم این است که چه عملکرد را از آن انتظار داریم و در کجا قرار است آن را به کار ببریم. بایستی با دقت تمام مورداستفاده را مشخص کنیم، زیرا برخی سنگ‌ها ممکن است در نماهای داخلی یا خرجی عملکرد مطلوبی نداشته باشند که در مطالب پیشین دربارۀ آن‌ها هم به‌تفصیل توضیحاتی را ارائه دادیم.جهت خرید سنگ مرمریت مشکی تیهو که دارای سورت مشکی و طوسی می‌باشد با ما در تماس باشید.

 

خرید سنگ مرمریت طوسی

 

قیمت سنگ مرمریت طوسی  

در مورد قیمت سنگ مرمریت طوسی شایان‌ذکر است که قیمت این سنگ طیف گسترده‌ای از ارزان تا گران‌قیمت دارد، زیرا سنگ مرمریت از انواع و اقسام متعددی با کاربردهای متفاوت برخوردار است. در زیر می‌خواهیم برخی از عوامل و فاکتورهای اثرگذار در قیمت مرمریت طوسی را بیان کنیم.
یکی از عامل‌های مهم و مؤثر در تعیین قیمت سنگ‌ها ابعاد و اندازه آن‌ها است، زیرا سنگ‌های مرمریت با توجه به اندازه‌ای که استخراج شده‌اند یا برش خورده‌اند تغییر می‌کند. قطر سنگ نیز اثر دارد. یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در قیمت مرمریت طوسی نوع آن است، چراکه امکان دارد برخی از انواع سنگ‌ها کمیاب‌تر بوده یا ویژگی‌ها و خصوصیات منحصربه‌فردی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال قیمت سنگ‌های پرطاووسی ارسنجان و مرمریت طوسی لاشتر ممکن است باهم فرق کنند. 
از دیگر فاکتورهای مهم در تعیین قیمت سنگ مرمریت می‌توان به میزان رگه‌های موجود روی آن اشاره کرد. در برخی سنگ‌ها حداقل بودن میزان رگه‌های روی سطح مؤثر است. همچنین زیبایی طرح‌ها می‌تواند یکی دیگر از عامل‌های مهم در عمل قیمت‌گذاری باشد. فاکتور دیگری که در این زمینه اثرگذار است، میزان سختی و استحکام سنگ‌ها می‌تواند باشد.
همچنین میزان ساب پذیری سنگ مرمریت نیز ممکن است در تعیین قیمت اثر مستقیم بگذارد. عامل دیگر نداشتن ناخالصی در سنگ بوده که در کیفیت آن‌هم مؤثر است. رنگ سنگ نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا ممکن است هرچقدر که رنگ مرمریت روشن‌تر باشد، قیمت آن نیز بالاتر برود.

سخن پایانی 
سنگ مرمریت طوسی بر اساس نوع آن می‌تواند در بخش‌های مختلفی مانند طراحی محیط‌های داخلی یا خارجی ساختمان پرکاربرد و اثرگذار باشند. سنگ مرمریت نوعی سنگ کربناتی دگرگونی بوده که رگه‌هایی در شکل ظاهری خود دارد و به‌موجب آن به جذابیت این سنگ‌ها افزوده می‌شود. 


  1. با سلام.بنده برای ساختمان ام در حال خرید سنگ طوسی تیره هستم که با سنگ تیهو آشنا شدم.طبق وب سایت شما سنگ تیهو دارای دو سورت مرمریت مشکی و مرمریت طوسی می‌باشد.شما کدام یک از سورت‌های سنگ را به بنده پیشنهاد میکنید.

    علی یزدانی -
  2. با سلام و تشکر از شما مرمریت تیهو دارای سورت‌های مختلفی می‌باشد که دارای دو پس زمینه طوسی و مشکی می‌باشد.انتخاب رنگ پس زمینه و سورت سنگ بستگی به مکان استفاده شما و همچنین سلیقه شما دارد.از لحاظ کیفیت هیچ تفاوتی بین سنگ مشکی و طوسی تیهو وجود نداشته و با خیال راحت می‌توانید در بخش‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار دهید.

    مدیر سایت -

فرم ارسال نظر

مشاوره رایگان : 
09135455821
03142523566